CZYM JEST POTENCJAŁ?
Potencjał, to coś co każdy z nas ma i w skrócie można powiedzieć, że to coś, co wychodzi nam najlepiej i przy odpowiednio włożonym wysiłku, możemy być w danej „przestrzeni” najlepsi
- Dlaczego więc nie każdy wie jak go rozwijać?
- Dlaczego niektórzy myślą, że są go pozbawieni?
- Jak wykorzystać go w pełni?
„Zanim powiem mojemu życiu, co chcę z nim zrobić, muszę się w nie wsłuchać, żeby mi powiedziało kim jestem.”
Parker Palmer
Odkrywanie potencjału jest pewnym procesem rozłożonym w czasie, który może być przyrównany do podróży, w którą wyruszasz, aby rozwikłać zagadkę swojego istnienia. Na początek powiedzmy sobie czym jest potencjał? Słowo dosyć często słyszane, ale jaka jest definicja słowa potencjał?
Czym jest potencjał?
Najbardziej znane wyrazy bliskoznaczne słowa potencjał to:
siła, zdolność, przebojowość, prężność, krzepa, wydolność, zdrowie, produkcyjność, tężyzna, wytrzymałość, możliwości, moc, forma, produktywność, hart, niezawodność, efektywność, śmiałość, żywotność, zdolności, sprawność, mobilność, energia, swada, operatywność, …
To coś pięknego co nosi każdy w nas. Każdy z nas jest w CZYMŚ dobry, ma umiejętność do robienia tego w łatwy sposób, co drugiej osobie może sprawiać trudność. Żeby zrobić dobry użytek z potencjału, który w Tobie drzemie, nie wystarczy jedynie znajdować się we właściwym miejscu o właściwym czasie.
(…) jeśli pragniesz zrobić użytek ze swego potencjału, powinieneś pozostać wierny swoim pragnieniom.
Rekomenduję Ci książkę: Vicky Therese Davis, Nauki Barona
Tak naprawdę to Ty, Ty osobiście musisz stworzyć odpowiedni czas i miejsce, aby wyruszyć w podróż i rozwinąć się, jak nigdy przedtem. Wiele osób, które nas otacza, szczerze wątpi w to, że ma coś do zaoferowania i zadowala się tym, co jest obecnie.
W rzeczywistości jednak wszyscy mamy nasz ukryty potencjał – jedni większy, inni mniejszy. To czego nam w życiu potrzeba, to odnalezienie sytuacji, w której będzie można w pełni z niego skorzystać.
„Jesteś jedyną osoba, która może wykorzystać twój potencjał” Tak napisał w swojej książce Zig Zagler
Aby więc rozsądnie podejść do tematu, powinieneś na początek ustalić kim jesteś w chwili obecnej. Twój potencjał jest też widoczny w twoich marzeniach, planach, a także w przedsięwzięciach, na które byś się zdobył, gdybyś się nie bał.
Spróbuj zmierzyć się z następującymi pytaniami:
- Co uwielbiam robić?
- W czym jestem najskuteczniejszy?
- Jakie są moje predyspozycje, talenty i umiejętności?
- Jakie są moje mocne strony?
- Co rozpala moje serce i pasję?
- W jakim życiowym kontekście najbardziej rozkwitam?
- Co bym zrobił, gdybym się nie bał?
- Jak wyglądałoby moje życie, gdyby było udane?
Następnie skoncentruj się na tym, aby odnaleźć dziedziny, w których będziesz mógł wykorzystać swój wrodzony talent. Znajdź tę dziedzinę samodzielnie, nie biorąc pod uwagę sugestii czy sprzeciwu innych osób, nawet rodziny. W większości przypadków prawdziwe okazuje się stwierdzenie, że nie dowiesz się jak daleko możesz w życiu zajść, jeżeli nie wiesz jakimi zasobami dysponujesz w chwili obecnej.
Zrób wywiad wśród przyjaciół, znajomych i współpracowników. Zadaj im pytania typu:
- Jakie według ciebie mam talenty?
- W czym jestem naprawdę dobry?
- Jakich talentów nie mam? W czym jestem kiepski?
- Do jakich zawodów mam predyspozycje?
- Do jakiej służby mam predyspozycje?
- W jaki sposób najłatwiej byłoby mi zarabiać pieniądze?
- Jakiego zespołu powinienem według ciebie być częścią? Jakie może być moje miejsce w tym zespole?
- Jaki według ciebie jest mój potencjał?
Odnalezienie swojego osobistego potencjału jest realne i możliwe
Odkrycie własnego potencjału nieodłącznie połączone jest z wytyczeniem własnej drogi życiowej. Słuchaj i obserwuj samego siebie. Analizuj swoje możliwości i znajdź swoje ograniczenia. Kiedy w taki sposób rozplanujesz swoje wysiłki, będziesz zdolny pokonać to, co Cię ogranicza i przesuwać granice Twoich możliwości
Nie zwracaj uwagi na to, co inni uważają za wielkie czy atrakcyjne. Nie ważne też, w jakiej dziedzinie oni twierdzą, że mógłbyś rozwinąć skrzydła. Skoncentruj się na tym, czego Ty sam dla siebie chcesz, na tym, co czujesz, że możesz osiągnąć wykorzystując zdolności, talent i potencjał, który w Tobie drzemie. Nie pozwól też, by cudze opinie wyznaczały Ci jakiekolwiek granice i nie zastanawiaj się nad tym, co oni zrobiliby a Twoim miejscu. Tak się składa, że Tobą nie są i nie będą. To Ty osobiście kierujesz swoim życiem, Ty podejmujesz decyzje i to Ty będziesz ponosił ich konsekwencje.
Poznawaj swoje limity
Nie tylko Twój własny osobisty potencjał powinieneś jednak mieć na uwadze. Jest coś więcej, co powinieneś bacznie obserwować. Rozwój sytuacji. Każda sytuacja również posiada swój potencjał, który możesz wykorzystać na własną korzyść, dla własnego rozwoju. Baw się pomysłami, przełamuj granice i idź zawsze o krok dalej.
Ułatwiaj sobie poszukiwanie
Wszyscy mamy podstawowe potrzeby. Jeżeli nie zostaną one zaspokojone, to cała nasza uwaga pozostanie właśnie przy nich. Jednak każdy z nas ma również potrzeby emocjonalne, które wbrew pozorom nie są tak łatwe do określenia. Zlokalizuj więc i dokładnie ustal, które z tych emocjonalnych potrzeb są dla Ciebie osobiście podstawowe i znajdź sposób na to, aby je zaspokoić. W ten sposób oczyścisz swą drogę do osobistego rozwoju. W ten sposób stworzysz odpowiednie warunki do tego, by rozwinąć ujawniając drzemiący w Tobie potencjał.
Wskazówki:
Jeśli pragniesz zrozumieć swój potencjał, to powinieneś zacząć studiować ten temat. Wiąże się to z czytaniem książek, czasopism, artykułów w internecie; uczestniczeniem w seminariach; rozmawianiem z ludźmi, którzy mają rzeczową wiedzę na ten temat.
Szczególnie powinny cię interesować następujące zagadnienia:
- ludzki potencjał / możliwości;
- typy osobowości;
- naturalne predyspozycje / silne strony;
- obdarowanie duchowe;
- odkrywanie ścieżki kariery zawodowej.
Wiele istotnych wskazówek na temat swojego życiowego potencjału możesz odnaleźć w swoim życiowym doświadczeniu, dlatego warto je uważnie przeanalizować, przemyśleć i wyciągnąć z niego właściwe wnioski. Prócz tego twój potencjał jest widoczny w rzeczach, którymi zajmujesz się z przyjemnością, w zadaniach w których jesteś skuteczny i w obszarach, do których cię pociąga. Rozmawiaj z ludźmi, którzy cię znają i zadawaj im pytania. Otaczają nas ludzie, którzy zdają sobie sprawę z naszych słabych i silnych stron. Widzą w nas rzeczy, których nie jesteśmy w stanie sami dostrzec. Aby dobrze żyć i rozumieć swój potencjał, każdy z nas potrzebuje informacji zwrotnej, która płynie od innych.
Zwracaj więc uwagę na to, co o tobie mówią:
- Jakiego obdarowania nie masz w opinii innych?
- Jakie obdarowanie masz w opinii innych?
Skonsultuj się ze specjalistami
Zagadkę twojego potencjału mogą pomóc ci rozszyfrować specjaliści. Do tej grupy zaliczają się:
- trenerzy specjalizujący się w Life Coachingu (szczególnie w dziedzinie odkrywania potencjału i wybierania ścieżki kariery);
- doradcy zawodowi;
- pedagodzy;
Szczególnie interesują cię specjaliści dysponujący odpowiednimi testami i innymi narzędziami psychologicznymi i coachingowymi, które mogą pomóc ci lepiej zrozumieć twoją osobowość, a także naturalne i duchowe predyspozycje.
Wypełnij testy
Jest szereg testów, które możesz zrobić, aby odkryć swoją osobowość, predyspozycje naturalne, a także obdarowanie duchowe.
Przystąp do działania – próbuj realizować swoje marzenia
Nie da się odkryć swojego potencjału bez działania. Spróbuj chleba z różnych pieców, spełniaj różne marzenia, najpierw działaj potem decyduj, czy masz do tego predyspozycje, czy nie. Odkrywaj, eksploruj i zastanawiaj się (analizuj) swoje doświadczenia. Czasami skacz na głęboką wodę. Nie bój się popełniać błędy i porażki. Bądź otwarty na zmiany.
Jedno jest pewne. Warto jest odkrywać swój potencjał. Chodzi o to, że to co robisz, ma sprawiać Ci przyjemność, ważne żebyś dzięki temu był szczęśliwy, bo każdy z nas dąży to tego prawda? Przecież nie urodziliśmy się po to, żeby męczyło nas to co w życiu robimy.
To co gotowa/gotowy by zacząć odkrywanie?
Powodzenia Ci życzę.
Basia Mazurek